کولر آبی

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ
زمان مطالعه: 6 دقیقه

اهمیت استفاده از کولر آبی

کولر آبی از جمله سیستم‌های سرمایشی در ایران است که به دلیل شرایط آب‌و‌هوایی و اقلیمی کشور، بیش از ۶۰ درصد مردم تمایل به استفاده از آن دارند. در حقیقت کولر آبی نوعی وسیله سرمایشی است که در شرایط اقلیمی گرم‌و‌خشک بهترین عملکرد را داشته و گزینه مناسبی برای انتخاب می‌باشد. بنابراین با توجه به این‌که بیشتر مناطق کشور ما از چنین آب‌وهوایی برخوردار است استفاده از آن طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است.

اما در هنگام انتخاب کولر آبی باید فاکتورهای مهمی را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین بازدهی را از آن داشته باشید؛ یکی از این فاکتورها انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ می‌باشد. در همین راستا در این مقاله با ما همراه باشید تا روش انتخاب ظرفیت مناسب کولر را متناسب با متراژ ساختمان برایتان شرح دهیم.

 

 

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ

اگر قصد دارید سیستم سرمایشی مناسبی خریداری نمایید که مدت زیادی برای شما کار کند و بهترین کارایی و بازدهی را در هوای مرطوب یا گرم‌و‌خشک داشته باشد، باید بدانید که چگونه کولر را متناسب با متراژ خانه انتخاب کنید. به طور مثال اگر متراژ منزل شما بالای ۱۰۰ متر است، قطعاً کولرهایی که ظرفیت پایینی دارند نمی‌توانند بازدهی که انتظار دارید را برآورده کنند.

این محتوا به شما پیشنهاد می شود :   سرویس کولر آبی

برای انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ در گام اول باید ظرفیت سرمایشی ساختمان را تعیین کنید. برای این‌کار دانستن ظرفیت کولر آبی مهم‌ترین اقدام در نظر گرفته شده می‌باشد. در واقع ظرفیت کولر آبی نشان‌دهنده میزان جریان هوایی است که در ساختار سیستم سرمایشی کولر آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است این واحد که با علامت mfc نمایش داده می‌شود بر حسب فوت مکعب در دقیقه محاسبه گردیده و نمایانگر میزان ظرفیت خنک‌‌کنندگی کولر می‌باشد.

به عبارت ساده‌تر واحد mfc به مفهوم آن است که کولر در هر دقیقه چه میزان از ساختمان را بر حسب فوت مکعب خنک می‌کند. این نکته را باید بدانید که تمامی این اطلاعات روی برچسب اکثر کولرهای موجود در بازار درج گردیده است. بنابراین اولین فاکتور انتخاب کولر آبی بر حسب متراژ، توجه به میزان ظرفیت کولر برای خنک‌کنندگی محیط است. در حال حاضر در بازار ظرفیت‌های زیر برای سیستم‌های سرمایشی آبی موجود هستند که باید از بین آنها دستگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

  1. ۲۳۰۰ mfc
  2. ۵۰۰۰ mfc
  3. ۷۰۰۰ mfc
  4. ۴۹۰۰ mfc
  5. ۳۵۰۰ mfc

 

 

 

راهنمای خرید کولر آبی

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ

 

 

نکات مهم در خرید کولر آبی

 

 

دلیل اهمیت توجه به ظرفیت مناسب کولر آبی

انتخاب کولر آبی بدون در نظر گرفتن متراژ ساختمان مشکلات بسیار زیادی را برای سیستم سرمایشی به وجود می‌آورد. بنابراین کولر نمی‌تواند انتظاری که از آن را دارید را برآورده کند. به عنوان مثال اگر کولر آبی ظرفیت پایین‌ترین نسبت به متراژ ساختمان داشته باشد، شما ساعت‌های بیشتری باید از کولر استفاده کنید و این امر منجر به استهلاک وسیله و عدم خنک‌سازی محیط می‌گردد.

در این حالت میزان مصرف برق نیز افزایش پیدا کرده و فشاری که به قطعات داخلی کولر وارد می‌شود باعث شده کولر به تعمیرات و نگهداری بیشتری نیاز داشته باشد. البته در صورتی‌که کولر آبی را بدون توجه به متراژ محیط انتخاب کرده‌اید و دستگاه شما نیاز به تعمیرات تخصصی دارد می‌توانید برای تعمیر کولر آبی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

سرویسیار24 در سریع ترین زمان ممکن در خدمت شماست 

برای تماس کلیک کنید 09197841667

 

نحوه محاسبه ظرفیت سیستم سرمایشی بر اساس متراژ

در این قسمت قصد داریم نحوه محاسبه ظرفیت سیستم سرمایشی را بر اساس متراژ ساختمان جهت نصب کولر آبی در تهران به شما آموزش دهیم. همانطور که گفتیم mfc واحد ظرفیت کولر آبی بر حسب فوت مکعب بر دقیقه است. با دانستن مساحت ساختمان  بر حسب فوت مکعب می‌توانید به راحتی ظرفیت مورد نیاز کولر آبی را برای خرید تعیین نمایید. برای این منظور کافی است، مساحت ساختمان را که از حاصل‌ضرب طول و عرض ساختمان به‌دست می‌آید، بر عدد  ۰.۰۲۷ تقسیم کنید تا متراژ بر اساس فوت مکعب به دست آید.

بعد از به دست آوردن عدد فوق از دو طریق می‌توانید ظرفیت سیستم سرمایشی آبی را به طور دقیق محاسبه کنید. یکی از این راه‌ها ضرب کردن مقدار به دست آمده بر تعداد تغییرات هوا در دقیقه است که معمولاً عددی بین ۲ تا ۵.۲ در نظر گرفته می‌شود. راه دیگر ضرب کردن مقدار به دست آمده در ارتفاع سقف خانه است که باز هم عددی بین ۲ تا ۵.۲ متر تعیین شده است. بنابراین از هر دو راه، عددی یکسان که به مفهوم ظرفیت دستگاه متناسب با متراژ ساختمان است به دست می‌آید. در همین راستا فرمول محاسبه انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ ساختمان برابر است با:

 

 

کولر آبی چه سایزی بخریم

نحوه محاسبه ظرفیت سیستم سرمایشی بر اساس متراژ

 (۰.۰۲۷ ÷ مساحت محیط) × ۲= تعیین ظرفیت کولر بر حسب متراژ

 

 

 

در نظر داشته باشید عددی که با این فرمول به دست می‌آید، حداکثر قدرت سرمایشی مورد نیاز است و اگر عدد مورد نظر به طور دقیق در بازار وجود نداشته باشد می‌توانید از ظرفیت‌های پایین‌تر از آن استفاده کنید.

 

تعمیر انواع تاسیسات سرمایشی و گرمایشی

تعمیر موتورخانه ، مشعل ، انواع آبگرمکن ، فن کویل ، شومینه ، کولر آبی و …

44668973 021

 

معرفی ظرفیت‌های مناسب کولر

با توجه به توضیحاتی گفته شده در قسمت قبل برای خرید و انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ  ساختمان می‌توانید از ظریفیت‌های زیر استفاده کنید:

  1. برای ساختمانی با متراژ ۳۰ تا ۵۰ متر مربع، ظرفیت کولر آبی مورد نظر برابر با ۲۳۰۰ cfm  است.
  2. برای ساختمانی با متراژ ۵۰ تا ۷۰ متر مربع، ظرفیت کولر آبی مورد نظر برابر با ۳۵۰۰ cfm  است.
  3. برای ساختمانی با متراژ ۷۰ الی ۱۲۰ متر مربع، ظرفیت کولر آبی مورد نظر برابر با ۴۹۰۰ cfm  است.
  4. برای ساختمانی با متراژ  بالاتر از ۱۲۰ متر مربع، ظرفیت کولر آبی مورد نظر برابر با ۷۰۰۰ cfm  است.

 

 

انتخاب سایز کولر آبیمعرفی ظرفیت‌های مناسب کولر

 

 

 

سخن پایانی

بر اساس آنچه که در این مقاله صحبت شد دریافتیم که متراژ ساختمان تاثیر مستقیمی در تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی دارد. همچنین عدم توجه به این موضوع منجر به کاهش بازدهی دستگاه، افزایش هزینه‌ها و استهلاک آن می‌گردد. البته نکته حائز اهمیت زمان استفاده و نصب کولر آبی در ابتدای فصول گرم سال، سرویس منظم سیستم سرمایشی است تا بتوانید حداکثر ظرفیت آن را به کار بگیرید. از این‌رو در صورت نیاز به مشاوره تخصصی در زمینه تعمیر کولر آبی در تهران یا خرید آن می‌توانید با کارشناسان مجموعه سرویسیار24 تماس بگیرید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *