پمپ آب خانگی

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

در این مطلب می خواهیم تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی را بیان کنیم. پمپ ‌های آب جتی و بشقابی دو نوع پمپ متداول هستند. هر کدام از این پمپ‌ ها برای انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرند، اما تفاوت‌ های مهمی در ساختار و عملکرد آنها وجود دارد. پمپ آب جتی از اصول انتقال مکانیکی آب بهره می ‌برد و با استفاده از جت آبی که دارد، فشار آب را افزایش می ‌دهد.

از طرف دیگر، پمپ آب بشقابی بر اساس اصول دینامیکی کار می ‌کند و با استفاده از یک بشقاب چرخان، آب را جمع آوری و آن را با فشار مورد نیاز پمپاژ می‌ کند. در ادامه به بررسی دقیق تفاوت ‌های مهم میان این دو نوع پمپ خواهیم پرداخت. همچنین بهترین مرکز برای تعمیر پمپ آب خانگی را معرفی می کنیم.

 

 

تفاوت پمپ آب بشقابی و پمپ آب جتیآشنایی با تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

 

 

معرفی پمپ آب جتی (Jet Pump)

قبل از صحبت درباره تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی، ابتدا پمپ جتی را معرفی می کنیم. پمپ آب جتی نوعی پمپ است که از سیستم مکش جت برای افزایش فشار آب استفاده می‌ کند. این پمپ ‌ها به دلیل وجود یک یا چند انژکتور، می ‌توانند آب را از عمق بیشتر (حدود 8 متر) مکش کنند.

از جمله کاربردهای این نوع پمپ می ‌توان به آبرسانی از چاه‌ های عمیق برای مصارف خانگی و کشاورزی، آبیاری باغ‌ ها و زمین ‌های کشاورزی و استفاده در سیستم بوستر پمپ برای افزایش فشار آب در ساختمان ‌ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای نصب پمپ آب خانگی باید از افراد ماهر و متخصص کمک بگیرید.

 

چرا پمپ آب بشقابی با پمپ آب جتی متفاوت استفرق پمپ آب جتی و بشقابی چیست؟

 

 

سرویسیار24 در سریع ترین زمان ممکن در خدمت شماست 

برای تماس کلیک کنید 09197841667

 

 

مزایا و معایب پمپ آب جتی

در ادامه مطلب تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی، مزایا و معایب پمپ آب جتی را شرح می دهیم.

این محتوا به شما پیشنهاد می شود :   بهترین پمپ آب خانگی بی صدا

مزایای پمپ آب جتی

 • قیمت مناسب
 • قدرت مکش بیشتر
 • مصرف برق کم
 • نصب آسان

معایب پمپ آب جتی

 • صدای زیاد
 • پیچیدگی
 • حساسیت به هوا

 

 

پمپ آب جتی با پمپ آب بشقابی چه فرقی داردتفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی، کدام بهتر است؟

 

 

 

معرفی پمپ آب بشقابی (Centrifugal Pump)

در این بخش از مطلب تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی، پمپ بشقابی را معرفی می کنیم. پمپ آب بشقابی که به نام پمپ گریز از مرکز نیز شناخته می‌ شود، نوعی پمپ پرکاربرد برای آب است. این پمپ ‌ها از یک پروانه با پره‌ های منحنی در محفظه ای حلزونی تشکیل شده‌اند. پمپ بشقابی با چرخش الکتروموتور، پروانه پمپ را به حرکت در می ‌آورد و باعث جابجایی آب از طریق منافذ ورودی به داخل محفظه حلزونی می ‌شود.

با افزایش سرعت آب به دلیل چرخش پروانه، نیروی گریز از مرکز ایجاد می ‌شود که آب را به سمت لبه ‌های پروانه و سپس به خروجی پمپ هدایت می ‌کند. در نهایت، آب با فشار از دهانه خروجی پمپ خارج می ‌شود. این پمپ ها در مصارف خانگی و صنعتی مانند افزایش فشار آب در آپارتمان ‌ها و پمپاژ آب در کارخانه ‌ها و سیستم ‌های آبیاری کاربرد دارند. در انتخاب پمپ‌ های آب بشقابی باید به نکاتی از قبیل میزان آبدهی مورد نیاز، ارتفاع مورد نیاز برای انتقال آب، قدرت الکتروموتور، جنس بدنه و ابعاد مناسب توجه کنید.

 

 

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابیمقایسه ویژگی های فنی پمپ بشقابی و پمپ جتی

 

 

 

مزایا و معایب پمپ آب بشقابی

در این بخش از مطلب تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی، مزایا و معایب پمپ آب بشقابی را بیان می کنیم.

مزایای پمپ آب بشقابی

 • راندمان بالا
 • قابلیت پمپاژ حجم زیاد
 • تنوع بالا
 • نصب و نگهداری آسان
 • قیمت مناسب

معایب پمپ آب بشقابی

 • ایجاد صدا
 • افت فشار
 • حساسیت به ذرات معلق
 • محدودیت در پمپاژ سیالات غلیظ

 

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابیشباهت و تفاوت پمپ جتی و بشقابی

 

 

 

مهم‌ ترین تفاوت‌ های پمپ آب جتی و بشقابی

در این بخش تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی را بیان می کنیم. پمپ جتی از سیستم مکش جت برای افزایش فشار آب استفاده می‌ کند. این پمپ ‌ها به دلیل وجود یک یا چند انژکتور، می‌ توانند آب را از عمق بیشتر (حدود 8 متر) کشیده و انتقال دهند. پمپ بشقابی از پروانه برای ایجاد جریان و افزایش فشار آب استفاده می ‌کند. این پمپ‌ ها برای مکش آب از عمق کم (حدود 4 متر) مناسب هستند، اما می ‌توانند آب را با دبی (حجم آب در واحد زمان) بیشتر جابجا کنند.

پمپ جتی ارتفاع (هد) بیشتر و دبی (حجم آبدهی) کمتری دارد. در نتیجه برای مصارف خانگی و آبرسانی از چاه‌های عمیق مناسب است. پمپ بشقابی ارتفاع (هد) کمتر و دبی (حجم آبدهی) بیشتری دارد. در نتیجه برای  آبرسانی در ساختمان ‌ها و مصارف صنعتی مناسب می باشد. همچنین پمپ جتی قیمت کمتری نسبت به پمپ ‌های بشقابی با ارتفاع مشابه دارد.

 

 

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابیپمپ آب جتی بهتر است یا بشقابی

 

 

 

کلام آخر

در این مطلب در مورد تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی صحبت کردیم. انتخاب پمپ آب مناسب، نیازمند شناخت تفاوت ‌های پمپ ‌های مختلف از جمله پمپ ‌های جتی و بشقابی است. هر کدام از این پمپ ‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و برای مصارف گوناگون مناسب هستند. در انتخاب پمپ آب، باید به چند نکته کلیدی توجه کرد. ابتدا، میزان نیاز به ارتفاع و دبی آب باید مورد بررسی قرار گیرد تا پمپ با مشخصات مناسب انتخاب شود.

در صورت استفاده از چاه برای تامین آب، عمق چاه باید مد نظر قرار گیرد. همچنین، میزان صدا نیز باید در نظر گرفته شود، به‌ ویژه اگر پمپ در خانه ها و آپارتمان ها نصب می شود. قیمت پمپ نیز یکی دیگر از عواملی است که در زمان خرید باید مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این، باید به نوع کاربری پمپ نیز توجه شود. خوشبخاته سرویسیار 24 بهترین و با کیفیت ترین پمپ ها را ارائه می دهد. در نتیجه برای تعمیر پمپ آب خانگی در تهران می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *