کولر آبی

علت داغ کردن موتور کولر آبی

علت داغ کردن موتور کولر آبی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

داغ کردن موتور کولر آبی

با توجه به استفاده‌های مکرر از کولر آبی در فصول گرم سال، شناخت تمامی مشکلاتی که ممکن است برای این وسیله سرمایشی به وجود آید از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از ایرادات مهمی که امکان دارد در زمان استفاده از این سیستم سرمایشی با آن مواجه ‌شوید، داغ کردن موتور کولر آبی در حین استفاده است. در همین راستا در این مقاله قصد داریم عوامل ایجاد کننده این مشکل در کولر آبی را بررسی نموده و سپس در خصوص رفع علت داغ کردن موتور کولر آبی راهکارهایی را خدمتتان ارائه نماییم.

 

 

 

برطرف کردن داغ کردن موتور کولرعلت داغ کردن موتور کولر آبی

 

 

 

علت افزایش طبیعی دمای موتور کولر آبی

پیش از آنکه به بررسی علت داغ کردن موتور کولر آبی بپردازیم، باید در خصوص بالا رفتن دمای موتور اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. به طور کلی یکی از عوامل بالا رفتن دمای موتور نیم سوز شدن آن است. در این حالت  میدان مغناطیسی مناسبی برای کارکرد و گردش موتور ایجاد نمی‌شود. همین موضوع باعث افزایش دور موتور و بالا رفتن دمای آن می‌گردد. در صورت بروز چنین مشکلی جهت تعمیر کولر آبی باید با تعمیرکار متخصص این‌کار تماس بگیرید تا سیم پیچی‌های آن را تعویض نماید.

علت دیگر این مشکل افزایش بار کولر آبی است که از مهم‌ترین دلایل داغ کردن موتور محسوب می‌شود. در این حالت افزایش بار کولر باعث شده میزان جریان ورودی به موتور نسبت به سطح مقطع و تعداد دور آن تنظیم نگردد و دمای موتور هنگام کار کردن افزایش پیدا کند.

لازم به ذکر است با بروز چنین مشکلی باید کولر آبی توسط تعمیرکار چک شود و اقدامات مورد نیاز انجام پذیرد. باید بدانید که یکی از راه‌های پیشگیری افزایش بار کولر، سرویس‌های دوره‌ای مناسب سیستم سرمایشی می‌باشد که باید به آن توجه ویژه‌ای نمایید.

 

 

راهنمای خرید موتور کولر آبی

 

 

علت داغ کردن موتور کولر آبی

داغ شدن کولر آبی دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها مربوط به سیستم داخلی کولر و تعدادی از آنها به عوامل خارجی وابسته است. به همین دلیل در ادامه به بررسی هر یک از این عوامل پرداخته و راهکارهای پیشگیری از آنها را نیز بیان خواهیم کرد.

 

 

 

نوسان برق متصل به کولر آبی

یکی از دلایل اصلی داغ شدن موتور کولر آبی نوسانات ولتاژ و جریان برق متصل به کولر می‌باشد. باید بدانید که هر نوع نوسان، حتی اگر بسیار کوچک هم باشد منجر به داغ شدن موتور کولر می‌شود، به طوری‌که در برخی از مواقع می‌تواند باعث سوختن سیم پیچ موتور نیز گردد.

 

 

قفل کردن پره‌های کولر آبی

عامل دیگری که می‌تواند منجر به داغ شدن این وسیله شود، از کار افتادن پره‌های کولر آبی یا به عبارت دیگر قفل شدن آنها می‌باشد. این وضعیت موجب می‌شود که بار موتور افزایش پیدا کرده، موتور با سرعت بیشتری کار کند و همین امر باعث داغ شدن آن می‌شود. لازم به ذکر است از مهم‌ترین دلایل قفل شدن پره‌های کولر، ورود اجسام خارجی به داخل پره‌ها و جلوگیری از حرکت آنها می‌باشد.

 

 

تعمیر انواع تاسیسات سرمایشی و گرمایشی

تعمیر موتورخانه ، مشعل ، انواع آبگرمکن ، فن کویل ، شومینه ، کولر آبی و …

44668973 021

 

 

مشکل در آبرسانی کولر آبی

یکی از علت‌های داغ شدن کولر آبی مشکل در سیستم آبرسانی آن می‌باشد. در حالت کلی این مشکل می‌تواند به دلیل از کار افتادن پمپ یا تنظیم نبودن شناور کولر به وجود آید. لازم به ذکر است از کار افتادن پمپ کولر و کار نکردن آن به دلایلی مانند سوختن پمپ، رسوب آب و گیر کردن جسم خارجی داخل آن ایجاد می‌گردد. در نتیجه کار نکردن پمپ کولر باعث می‌شود موتور بیشتر کار کند و فشار بیشتری را تحمل نماید؛ همین مسئله منجر به داغ شدن موتور و در نهایت سوختن آن می‌شود.

 

 

چرا موتور کولر آبی داغ می کندمشکل در آبرسانی کولر آبی

 

 

 

قرار گرفتن کولر زیر نور خورشید

در صورتی‌که در هنگام نصب کولر آبی، جای مناسبی را انتخاب نکنید و آن را در محلی گرم بدون سایبان قرار دهید، نور مستقیم آفتاب باعث می‌شود کولر برای کارایی بهتر نیاز به آب بیشتری داشته باشد؛ بنابراین پمپ آن بیشتر کار می‌کند و در نهایت به موتور کولر فشار زیادتری وارد می‌شود. از طرفی گرمای هوا باعث گرم شدن محفظه داخلی کولر و موتور آن نیز می‌گردد. تمامی این موارد در طول زمان، احتمال خرابی موتور و از کار افتادن آن را افزایش می‌دهد. برای اینکه کولر را در محل مناسبی قرار دهید می‌توانید برای نصب کولر آبی در تهران با کارشناسان مجموعه سرویسیار ۲۴ تماس بگیرید.

این محتوا به شما پیشنهاد می شود :   نصب کولر آبی

 

 

 

کارکرد مداوم کولر

کارکرد بیش از اندازه کولر، بدون استراحت و بدون وقفه علت داغ کردن موتور کولر آبی می‌باشد.

 

 

 

روش‌های پیشگیری از داغ شدن موتور کولر آبی

در نظر داشته باشید همیشه بهتر است قبل از اینکه موتور کولر آبی دچار مشکل شود از وقوع چنین ایراداتی جلوگیری نمایید. بنابراین در ادامه به مواردی که می‌تواند مانع بروز این مشکلات شود اشاره خواهیم نمود.

  1. بررسی ولتاژ ورودی به کولر: حتماً باید موتور کولر آبی با ولتاژی مناسب کار کند. کم بودن یا زیاد بودن ولتاژ باعث می‌شود، تنظیمات موتور الکترومکانیکی کولر به هم ریخته و این مسئله منجر به خرابی، افزایش بار یا نیم سوز شدن آن می‌گردد.
  2. چک کردن فشار وارد شده به تسمه: همواره باید برای پیشگیری و جلوگیری از اختلالات میزان جریان برق مصرفی موتور کولر آبی، فشار وارد شده به تسمه آن را بررسی نمایید.
  3. بررسی شفت ‌و یاتاقان‌ کولر آبی: توجه نمایید همواره باید میزان روغن شفت‌ها و یاتاقان‌های کولر را چک کنید. در غیر این صورت خشک بودن این دو قطعه باعث فشار زیاد به موتور کولر، داغ شدن آن و در نهایت خراب شدن موتور می‌شود.
  4. چک کردن اتصالات برقی: اتصالات برقی کولر اگر به درستی کار نکنند و کیفیت مناسبی نداشته باشند به موتور کولر فشار وارد شده و دمای آن بالا می‌رود.

 

 

 

داغ کردن موتور کولر آبیروش‌های پیشگیری از داغ شدن موتور کولر آبی

 

 

 

سخن پایانی

در این مقاله به علت داغ کردن موتور کولر آبی و خراب شدن آن اشاره نمودیم و راهکارهای پیشگیری از آن را نیز عنوان کردیم. توجه نمایید بررسی عملکرد اجزای داخلی موتور، کاری تخصصی می‌باشد و باید توسط افراد کاربلد و حرفه‌ای انجام شود. در صورتی‌که باز هم در این زمینه سوالی داشتید یا برای سرویس و تعمیر کولر آبی در تهران نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید با کارشناسان مجموعه سرویسیار ۲۴ تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *